افزایش بیماران آی سی یو به دنبال شیوع آنفلوانزا

به گزارش وبلاگ لوئیس، دبیر علمی هفتمین کنگره بین المللی مراقبت های ویژه، از افزایش بیماران بخش مراقبت های ویژه به دنبال شیوع آنفلوانزا در کشور اطلاع داد.

افزایش بیماران آی سی یو به دنبال شیوع آنفلوانزا

به گزارش وبلاگ لوئیس به نقل از خبرگزاری مهر، شهرام امینی، با اشاره به این که در بعضی از شهرها همچون مشهد بین 10 تا 20 درصد بیماران بخش های مراقبت های ویژه را بیماران مبتلا به آنفلوآنزای شدید تشکیل می دهند، گفت: آمار مرگ و میر این بیماران بستگی به بیماری های زمینه ای، سن و شدت درگیری های تنفسی و قلبی بیمار دارد.

وی اضافه نمود: خوشبختانه با پذیرش این بیماران در بخش های ویژه و اقدامات درمانی مناسب تحت نظر متخصصین مراقبت های ویژه تا حد زیادی مرگ و میر این بیماران کاهش یافته است.

امینی ادامه داد: بیماری آنفلوانزا در زنان باردار مخاطرات بیشتری هم برای جنین و هم مادر به همراه دارد که امیدواریم وزارت بهداشت، اقدامات لازم جهت تجهیز بخش های ویژه به دستگاه های حمایتی قلبی ریوی نظیر اکمو برای کاهش میزان مرگ و میر این بیماران خصوصا مادران باردار انجام دهد.

وی، به برگزاری هفتمین کنگره بین المللی مراقبت های ویژه ایران در روزهای 18 تا 20 دی ماه 98 در مرکز همایش های رازی تهران اشاره نمود و گفت: این کنگره با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته در حوزه مراقبت های ویژه برگزار می گردد.

دبیر علمی هفتمین کنگره بین المللی مراقبت های ویژه ایران، ادامه داد: موضوعاتی همچون مراقبت ویژه در بیماران با مسائل مغزی، قلبی، ریوی و کلیوی همچنین بیماران مبتلا به مسائل عفونی مانند آنفلوآنزا در این کنگره مورد بحث و مصاحبه قرار می گیرد همچنین سال جاری مبحث مراقبت های ویژه در بیماران سوختگی، اطفال، اعصاب و تصویربرداری نیز به مباحث اصلی اضافه شده و به موضوعاتی در این راستا پرداخته خواهد شد.

  • مرگ و میر در بخش مراقبت های ویژه

امینی در پاسخ به سوالی در خصوص آمار مرگ و میر بیماران در بخش های مراقبت ویژه گفت: این مسئله تا حد زیادی بستگی به بیماری زمینه ای بیماران و شرایط حاد اولیه آنها و نارسایی ارگان های حیاتی بیماران دارد که بیشترین مرگ و میر در بخش های مراقبت ویژه داخلی و کمترین آن مربوط به بخش های مراقبت ویژه جراحی است چرا که اکثر بیماران بستری در بخش های مراقبت ویژه داخلی بیماری های زمینه ای زیادی داشته و سن بالاتری دارند که احتمال فوت آنان را بیشتر می نماید.

وی اظهار داشت همچنین در بخش های مراقبت سوختگی میزان مرگ و میر به ویژه در شرایطی که درصد سوختگی بیمار بسیار بالا است بیشتر است و به طور کلی این مسئله نه به دلیل متبحر نبودن پزشکان بلکه به دلیل شرایط حاد اولیه بیمار رخ می دهد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص موضوع آنفلوانزا گفت: آمار رسمی بیماران مبتلا به آنفلوانزا که در بخش های مراقبت ویژه بستری هستند را ندارم، وزارت بهداشت هم هنوز آماری در این زمینه اعلام نکرده ولی این آمار در شهرهای مختلف متفاوت است و در شهر مشهد، در حال حاضر آمار افراد بستری در بخش های مراقبت های ویژه به دلیل بیماران مبتلا به آنفلوانزای شدید حدود 10 تا 20 درصد بیشتر شده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "افزایش بیماران آی سی یو به دنبال شیوع آنفلوانزا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش بیماران آی سی یو به دنبال شیوع آنفلوانزا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید