خبرنگاران سفیر ایران در آژانس از سیاسی کردن مسائل فنی انتقاد کرد

به گزارش وبلاگ لوئیس، لندن - خبرنگاران - سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان های بین المللی در وین، اظهارنظرهای گمراه کننده درباره نیروگاه برق هسته ای بوشهر را به باد انتقاد گرفت و تاکید نمود: مشکل زمانی ایجاد می گردد که موضوعات فنی، سیاسی شوند.

خبرنگاران سفیر ایران در آژانس از سیاسی کردن مسائل فنی انتقاد کرد

کاظم غریب آبادی روز دوشنبه طی سخنانی در جلسه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: مسئولیت ایمنی هسته ای بر عهده دولت عضو است. همچنین، آژانس نقش محوری در هماهنگی کوشش های بین المللی و ارائه تجربه و تخصص خود و نیز ارائه مشورت جهت ارتقا و تقویت ایمنی هسته ای در سطح دنیای دارد.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران، به عنوان یک دولت دریافت کننده یاری های فنی آژانس، اهمیت یاری های ارائه شده از سوی آژانس به دولت های عضو را در تقویت زیرساخت های ایمنی هسته ای ملی آنها به رسمیت شناخته و از این بابت تشکر می کند، اضافه کرد: در همین رابطه، توسعه منابع انسانی و تقویت ظرفیت ها بایستی به عنوان یک نکته کلیدی در ایمنی، بهره وری، و ثبات هرگونه برنامه هسته ای تلقی گردد. در همین رابطه، چنین یاریی نبایستی مشروط شده و یا ذیل هرگونه محدودیت از جمله در رابطه با دسترسی همگان به اطلاعات و منابع لازم برای عملکرد ایمن تاسیسات مرتبط هسته ای قرار گیرد.

سفیر و کننده دائم کشورمان در ادامه به تشریح شرایط ایمنی نیروگاه بوشهر پرداخت و با اشاره به اینکه نیروگاه بوشهر اولین نیروگاه هسته ای عملیاتی در ایران می باشد که توسط یکی از معروف ترین شرکت های دنیا یعنی اتم استروی اکسپورت روسیه ساخته شد، اضافه کرد: در این نیروگاه، امن ترین رآکتورهای تحت فشار در نوع خود استفاده می گردد و به خاطر اینکه ترکیب هماهنگی از برنامه های روسی و آلمانی دارد، ایمنی آن در دنیا شاخص می باشد. از منظر معیارهای ایمنی هسته ای، سه سطح نظارت در نیروگاه برق بوشهر برقرار می باشد: نخست، نظارت مستقیم که توسط پیمانکار اصلی اجرا می گردد و شامل یکی از بالاترین سطح ملزومات ایمنی در نوع خود می باشد؛ دوم، نظارت سازمان نظارت ایمنی هسته ای ایران، و سوم، استفاده از یاری فنی آژانس در چارچوب پروژه های گسترده همکاری فنی.

تشریح ماموریت های مختلف نظارتی آژانس از نیروگاه برق هسته ای بوشهر، بخش دیگری از صحبت های کننده دائم کشورمان بود که در این رابطه گفت: در فوریه و مارس 2020، آژانس یک ماموریت سرویس بازبینی مقرراتی یکپارچه را انجام داد که راضی کننده ارزیابی شد. اعضای هیات اعزامی به این جمع بندی رسیدند که نظام ایمنی هسته ای ایران صلاحیت، ظرفیت و توانایی کافی را برای نظارت بر فعالیت های برق هسته ای دارد. همچنین قابل ذکر است که از سال 2011، ایران عضو اتحادیه دنیای بهره برداران برق هسته ای بوده که از آن موقع تا به امروز، نیروگاه برق هسته ای بوشهر و شرکت بهره بردار را برای چندین بار در موقعیت های مختلف از جمله قبل و بعد از راه اندازی، ارزیابی نموده است.

وی در ادامه اضافه کرد: آژانس یک ماموریت رضایت بخش بازبینی ایمنی عملیاتی را نیز در سال 2018 از نیروگاه بوشهر انجام داد. این ماموریت، عملنمودهای خوب نیروگاه را در چندین حوزه شناسایی کرد. همکاری بین آژانس و ایران، یک فرآیند جاری بوده و ماموریت پیگیری نیز قرار است در نوامبر امسال جهت ارزیابی اجرای توصیه های ارائه شده، انجام گیرد. این نیز، نشان دهنده سطح دیگری از نهایت شفافیت و تعهد ایران جهت تضمین ایمنی هسته ای نیروگاه می باشد.

غریب آبادی در ادامه با اشاره به اینکه ایران متعهد به بهره گیری از درس ها و تجربیات کشورهای دیگر می باشد، اضافه کرد: ایران و اتحادیه اروپا در حال همکاری بر اساس پیوست سوم برجام برای ایجاد یک مرکز ایمنی هسته ای در ایران می باشند. به علاوه، از سال 2017 و با همکاری اتحادیه اروپا، نظام ایمنی هسته ای ایران همراه با شرکت بهره بردار در حال اجرا یک تست فشار دیگر در نیروگاه می باشند. از طرف دیگر، نظام ایمنی ایران همچنین در حال به روز رسانی مقررات ایمنی هسته ای با پشتیبانی دپارتمان همکاری های فنی آژانس و اتحادیه اروپا می باشد.

از آنجا که کننده عربستان سعودی بر مبنای ملاحظات سیاسی در خصوص ایمنی نیروگاه بوشهر، ادعاهایی را مطرح نمود، کننده دائم کشورمان در پاسخ به وی گفت: عربستان سعودی به عنوان یک تازه وارد، در حال توسعه و اجرای یک برنامه هسته ای غیر شفاف و همچنین اتمام ساخت اولین رآکتور تحقیقاتی خود می باشد که به زودی آماده بارگذاری سوخت هسته ای می گردد. بایستی تاکید گردد که مسئولیت اصلی در حوزه ایمنی هسته ای با دولت عضو می باشد و این یک کالای وارداتی نیست.

غریب آبادی با اشاره به این که در چند سال گذشته مقامات سعودی در موقعیت های گوناگون به برنامه این پادشاهی جهت ایجاد یک کانال عمیق اشاره نموده اند که از آن طریق شبه جزیره قطر را به جزیره تبدیل می کند، اضافه کرد: گفته می گردد که بخشی از این کانال قرار است به عنوان تاسیسات پسماند هسته ای مورد استفاده قرار گیرد. لذا، این اقدام سیاسی پادشاهی عربستان، نشان دهنده رفتار غیرمسئولانه این کشور در رابطه با نه تنها مردم و محیط زیست خود، بلکه همچنین ایمنی منطقه و کشورهای همسایه می باشد.

سفیر کشورمان در ادامه گفت: از آنجا که پادشاهی عربستان فهرست شرکای یاری کننده به برنامه احتمالی نیروگاه برق هسته ای خود را آماده نموده، باید از آن خواسته گردد تا برنامه شفاف و جامع خود در رابطه با ایمنی و پادمان را ارائه کند، و از تامین کنندگان رآکتور برق هسته ای نیز خواسته می گردد تا تضمین کنند که بالاترین ملزومات حفاظت محیطی، پادمانی و ایمنی از سوی عربستان انجام گردد.

کننده دائم کشورمان در سرانجام نیز گفت: آنچه که در رابطه با نیروگاه برق هسته ای بوشهر توسط این کشور گفته شد، با واقعیت فاصله بسیار زیادی داشته و گمراه کننده می باشد. مشکل زمانی ایجاد می گردد که موضوعات فنی، سیاسی می شوند.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران سفیر ایران در آژانس از سیاسی کردن مسائل فنی انتقاد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سفیر ایران در آژانس از سیاسی کردن مسائل فنی انتقاد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید