مزایای استفاده از سیستم سازه ای Tilt up

به گزارش وبلاگ لوئیس، با وجود متدهای مدرن و پیشرفته در صنعت ساخت و ساز, هنوز ساخت برخی سازه های انبوه احتیاج به مدت زمان طولانی دارد. ساخت یک ساختمان طی چند ماه یا سال به طول می انجامد و این امر علاوه بر اتلاف وقت, از نظر مالی نیز مقرون بصرفه نیست. برای حل این مشکل امروزه از روشی به نام Tilt-up برای ساخت سازه هایی که باید در کوتاه ترین زمان ممکن تکمیل شوند استفاده میشود. اجرای این سیستم بسیار آسان و سریع است و اصولا برای ساخت سازه های بزرگ و انبوه به کار میرود.

مزایای استفاده از سیستم سازه ای Tilt up

سیستم سازه ای Tilt-up

سیستم Tilt-up یک روش ساخت سازه است که در آن اجزای بتنی مانند دیوارها, ستون ها و تکیه گاه ها بر روی دال بتنی قرار میگیرند. در این روش دیوارها در ابتدا به صورت افقی بتن ریزی میشوند و بعد از عمل آوری بتن توسط جرثقیل در جای خود نصب میشوند. از روش اجرای تیلت آپ برای ساخت سازه های بزرگ مانند انباری ها و مراکز اداری و تجاری که زمان ساخت و هزینه از اهمیت بالایی برخوردار است, استفاده میشود.

مراحل اجرای سیستم Tilt -up

بعد از آنکه پانل های بتنی محکم و سخت شدند توسط کابل هایی که به پانل ها قلاب شده اند به جرثقیل متصل میشوند. اندازه جرثقیل به ارتفاع و وزن پانل های بتنی بستگی دارد اما در کل دو تا سه برابر اندازه بزرگترین پانل میباشد. جرثقیل باید پانل را از حالت افقی به حالت ایستاده در بیاورد, بنابراین کارگران پانل های بتنی را برای قرار دریافت در حالت عمودی راهنمایی میکنند, سپس جرثقیل آن را در جای خود قرار میدهد. سایر پانل های بتنی نیز به همین روش در جای خود و روی پایه نصب میشوند. بعد از آنکه تمام پنل های سازه ای تیلت آپ نصب شدند, کارگران هر نوع شیار و فاصله ای که بین دیوارهاست پر میکنند و با سندبلاست یا رنگ دیوارها را پوشش میدهند. بعد از آن به نصب سیستم سقف پرداخته و سپس مراحل کار در داخل ساختمان را آغاز میکنند.

مزایای استفاده از سیستم Tilt-up

  • مزیت اصلی استفاده از سیستم تیلت آپ اجرای سریع پروژه ساخت است. بعد از اتمام کف ساختمان, زمانی که صرف ساخت پانل های بتنی میشود تا زمانی که ساختمان تکمیل میشود نهایتا چهار تا پنج هفته طول میکشد. متریال پانل ها با حدالقل زمان ممکن فراوری میشود و این آغازی سریع برای انجام پروسه ساخت است. در حالی که هر متریال دیگری نیازمند مدت زمان بیشتری برای فراوری میباشد.
  • به دلیل استحکام و غیر قابل نفوذ بودن پانل های Tilt-up از آنها در برخی مکان ها به عنوان دیوارهای امنیتی استفاده میشود.
  • مقاومت پانل های تیلت آپ در برابر حرارت و آتش بسیار بالاست به نحوی که قابلیت تحمل آتش را برای چهار تا پنج ساعت دارند. این پانل ها در واقع نوعی دیوار حائل آتش محسوب میشوند.
  • این دیوارهای بتنی مانند یک عایق صوتی عمل نموده و مانع از انتقال صوت میشوند.
  • هزینه نگهداری از سازه های تیلت آپ بسیار پایین است. این نوع سازه ها بدون اینکه رنگ شوند میتوانند تا مدت ها بدون اثر نامطلوب سالم باقی بمانند.
  • پانل های بتنی باعث کاهش هزینه های سیستم گرمایشی و سرمایشی در ساختمان میشوند و نقش یک عایق حرارتی را ایفا میکنند.
  • در اجرای این نوع سیستم سازه ای نیازی به افراد متخصص نیست, کارگران معمولی نیز میتوانند اینکار را انجام دهند.
  • نقل و انتقال پنل های بتنی Tilt-up بر دال بتنی سریع و آسان است.
منبع: ساختمانچی

به "مزایای استفاده از سیستم سازه ای Tilt up" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مزایای استفاده از سیستم سازه ای Tilt up"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید