گاردین: آمریکا تصویر روشنی از جنگ افغانستان ندارد

به گزارش وبلاگ لوئیس، روزنامه گاردین در یادداشتی نوشت: آمریکا و ناتو تصویر درستی درباره پیروزی و شکست در جنگ افغانستان ندارند.

گاردین: آمریکا تصویر روشنی از جنگ افغانستان ندارد

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان وبلاگ لوئیس، روزنامه گاردین در یادداشتی به قلم پتر بامونت خبرنگار ارشد جنگ نوشت: زمانی که تعداد نیروهای آمریکایی در افغانستان افزایش پیدا کرد، یکی از بزرگان قومی منطقه پنجوایی نزدیک مرز پاکستان به نیروهای خارجی گفت که شما روزها به اینجا می آیید، اما در طول شب طالبان شب نامه های خود را توزیع نموده و می گویند افرادی را که با نیروهای خارجی همکاری نمایند را مجازات خواهند کرد.

این یادداشت ادامه می دهد: افزایش نیرو همانند سایر ابتکارات آمریکا برای سرانجام جنگ در افغانستان در آن موقع یک دستاورد بزرگ مطرح شد، اما در حال حاضر بعد از افشاگری روزنامه واشنتگن پست معین شد که فریب و شکست بزرگ دیگری بوده است.

روزنامه واشنگتن پست مجموعه ای از اسناد محرمانه را منتشر نموده که نشان می دهد دولت های آمریکا یکی پس از دیگری در خصوص واقعیات جنگ در افغانستان به مردم خود دروغ گفته اند تا تصمیمات خود در خصوص این مناقشه را توجیه نمایند.

همچنین مصاحبه با افرادی بسیار که نشان می دهد که چگونه 3 رئیس جمهور آمریکا افکار عمومی این کشور را با بیان اینکه به دنبال ملت سازی در افغانستان نیستند، فریب داده و در عمل یک دولت فاسد، خشن و ناکاردآمد که وابسته به نظامیان آمریکاست در افغانستان خلق کردند.

ریچارد هاس معاون هماهنگی سیاست های آمریکا برای افغانستان در دوران بوش می گوید: از همان ابتدای امر دولت بوش تمایلی به تحولات افغانستان بعد از سرنگونی طالبان از خود نشان نمی داد.

وی می افزاید: دولت بوش در خصوص سرمایه گذاری در افغانستان و ماحصلی که از این سرمایه گذاری عاید آمریکا می گردد، بدبین بود.

از سوی دیگر ریچارد بوچر معاون پیشین وزیر امور خارجه آمریکا در امور اسیای مرکزی و جنوبی معتقد است که اگر استراتژی آمریکا شکست طالبان، که با توجه به شرایط بومی، منطقه ای و مرزی واشنگتن قادر به انجام آن نخواهد بود یا ایجاد دولتی با ارزش های آمریکا برای حکمرانی در افغانستان است، باید در نظر داشتیم باشیم که این 2 راهبرد در حال حاضر شکست خورده است.

بوچر تاکید نمود: ما نمی دانستیم که چه کاری را باید در افغانستان انجام دهیم.

بامونت در بخشی دیگری از این یادداشت نوشت: نبود یک دید کلی از جنگ افغانستان باعث شد تا ایالات متحده و متحدانش برای جلب توجه افکار عمومی آمریکا به سرعت به عراق در سال 2003 حمله نمایند، اما سیاست های آمریکا در سال های بعد برای قدرت دریافت طالبان و شکست این گروه اوضاع را بدتر کرد.

در میان مقامات انگلیس که در سند افشا شده از واشنگتن پست از آنها نام برده شده، ژنرال دیوید ریچارد، فرمانده ناتو در افغانستان بین سالهای 2006 و 2007 است.

وی معتقد است که هیچ استراتژی منسجم بلند مدتی در افغانستان وجود ندارد و کشورهایی که در عملیات ناتو در این کشور حضور داشتند سرباز کافی برای انجام عملیات خود در اختیار نداشتند.

همچنین آسیتن رایت که کارشناس مسائل افغانستان است، در این باره می گوید: بسیاری از کسانی که در مصاحبه سیگار حضور داشتند، رهبرانی بودند که اطلاعات در خصوص توانایی و اهداف طالبان را نتوانسته بودند به خوبی تحلیل نمایند.

وی معتقد است اطلاعات نظامیان آمریکا و ناتو نشان می دهد که عقب نشینی طالبان از بعضی مناطق بیشتر برای تجدید قوا و یا به اشتباه انداختن نظامیان آمریکایی از شکست این گروه بوده است.

رایت در ادامه می افزاید: طالبان بسیار شکیبا بوده و نگاه راهبردی در جنگ دارند، آنها استاد دستکاری اطلاعات میدان نبرد برای اهداف سیاسی هستند.

روزنامه انگلیسی گاردین در ادامه یادداشت خود می نویسد: اعترافات جنگ افغانستان به افراد مصاحبه شده در واشنگتن پست محدود نمی گردد، به عنوان مثال یک دیپلمات انگلیسی در این رابطه به مجله آبزورو گفته بود که زمانی که وی در هلمند به سر می برده، با خودم میگفته آنها قادر هستند ماموریت خود را هر چه هست انجام دهند.

وی اضافه کرد: هر چند ما ماموریت خود را در هلمند انجام دادیم، اما باید یک راهبرد و تصویر بزرگتری برای انجام کار وجود داشته باشد، در این برهه زمانی، هنگامی که آمریکا به عراق حمله کرد، حامد کرزی رئیس جمهور وقت افغانستان از غرب ناامید شده و مردم هم می دیدند که طالبان در حال بازگشت است.

این یادداشت همچنین با از قول ژنرال دان مک نیل فرمانده ناتو در سال 2002 درباره راهبرد آمریکا در افغانستان نوشت: در زمان اعزام به افغانستان نتوانستم، کسی را پیدا کنم که پیروزی در جنگ افغانستان را شرح دهد، اگر ما نتوانیم پیروزی در جنگ را شرح دهیم چگونه قادر خواهیم بود شکست در جنگ را تعریف کنیم.

به اعتقاد وی برای آنکه افغانستان دوباره به مسئله ای برای دنیا تبدیل نگردد، بهترین راه چاره تعهدات کم در رابطه با آموزش طولانی مدت نظامیان این کشور است.

ر

منبع: خبرگزاری فارس

به "گاردین: آمریکا تصویر روشنی از جنگ افغانستان ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گاردین: آمریکا تصویر روشنی از جنگ افغانستان ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید