پوتین: روسیه خود را متعهد می داند در استقرار موشک ها پیش دستی نکند

به گزارش وبلاگ لوئیس، رئیس جمهوری روسیه با ابراز تاسف از عدم واکنش آمریکا و اروپا به خودداری مسکو از پیش دستی در استقرار موشک های بردکوتاه و متوسط، تأکید کرد که پس از فروپاشی پیمان موشکی، کشورش بطور یک جانبه چنین تعهدی را برعهده گرفته است.

پوتین: روسیه خود را متعهد می داند در استقرار موشک ها پیش دستی نکند

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ لوئیس به نقل از خبرگزاری تاس، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی در پایان دیدار با امانوئل ماکرون همتای فرانسوی خود گفت که مسکو هنوز هیچ واکنشی به تصمیم خود درباره عدم پیش دستی در اسقرار موشک هایی که پیش از این در چارچوب پیمان نابودی موشک های دارای برد کوتاه و متوسط منع شده بود، نشنیده است.

پوتین با اشاره به اینکه روسیه مبتکر خارج شدن از این توافقنامه نبوده،گفت: پس از خروج آمریکا از پیمان موشکی، مسکو بطور یکجانبه چنین تعهدی را بر عهده خود گذاشته تا نخستین کشوری نباشد که موشک های برد کوتاه و متوسط را مستقر کند، تا زمانی که سامانه های موشکی آمریکا در خاک اروپا یا آسیا پیدا نشده باشند. ولی متاسفانه ما تاکنون هیچ واکنش علنی به این این مسئله نشنیده ایم. چنین احساس می شود که اصلاً سخنان ما شنیده نشده باشد. هرچند من فکر می کنم که کشورهای اروپایی علاقه مندند که اظهارات را بشنوند و به آن واکنش نشان دهند.

رئیس جمهوری روسیه همچنین گفت که این کشور هنوز هیچ واکنشی از آمریکا به پیشنهاد مربوط به مشخص کردن سرنوشت پیمان مربوط به کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی (استارت-3) نشان نداده است.

پوتین ضمن موافقت با رئیس جمهوری فرانسه درباره اینکه مسائل جدی در عرصه امنیت بین المللی وجود دارد، تاکید کرد: مسلماً ما خواهیم توانست در نشست ها، در این زمینه به توافق برسیم. در حال حاضر موضوع ادامه پیمان کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی در دستور کار است، ولی طرف آمریکایی هیچ واکنشی به پیشنهادات ما در این باره نشان نداده است.

وی یادآور شد که روسیه همچنین نگران مسائل مربوط به پیمان ممنوعیت جامع آزمایشات هسته ای است که آمریکا و برخی دیگر کشورها آن را به تصویب نرسانده اند و همچنین امکان نظامی شدن فضاست.

رئیس جمهوری روسیه از کشورهای اروپایی خواست تا هدف مشترکی را برای خود مشخص کنند، هرچند در حال حاضر تصور آن سخت است، ولی در آینده می تواند اجتناب ناپذیر باشد. به عقیده وی، مشارکت در زمینه مسائل امنیتی نه تنها برای روسیه، بلکه برای اروپا نیز دارای اهمیت زیادی است.

پوتین همچنین از مواضع فرانسه درباره بازگشت اختیارات کامل هیئت کنندگی روسیه در مجع پارلمانی شورای اروپا قدردانی کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "پوتین: روسیه خود را متعهد می داند در استقرار موشک ها پیش دستی نکند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوتین: روسیه خود را متعهد می داند در استقرار موشک ها پیش دستی نکند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید