چرا حجم ادرارتان زیاد شده است؟

به گزارش وبلاگ لوئیس، پلی اوری یا بیش ادراری به حالتی گفته می گردد که مقدار ادرار بیش از سه لیتر در روز باشد، یعنی بدن بیش از حد نرمال ادرار فراوری می نماید. افراد بزرگسال معمولا سه لیتر در روز ادرار فراوری می نمایند، اما وقتی بیش ادراری روی می دهد، ممکن است فرد در روز تا 15 لیتر ادرار فراوری کند. این علامتی شناخته شده از دیابت است.

چرا حجم ادرارتان زیاد شده است؟

به گزارش، چند عارضه دیگر هم می توانند باعث شوند شما بیشتر ادرار کنید، مثلا مثانه بیش فعال (پُرکار)، بزرگ شدن پروستات و عفونت های مجاری ادراری. این عوارض می توانند باعث شوند شما احساس کنید مرتبا باید دستشویی بروید، حتی اگر ادرار زیادی در مثانه تان وجود نداشته باشد. اما در پلی اوری، بدن شما حجم بیشتری از ادرار فراوری می کند و به این دلیل مجبورید زیاد دستشویی بروید.

در پلی اوری علاوه بر ادرار بسیار زیاد، ممکن است علائم زیر را نیز داشته باشید:

احساس تشنگی: شما مایعات زیادی از دست می دهید و همین می تواند باعث دهیدراته شدن بدن تان بگردد.

شب ها مکررا از خواب بیدار شدن: وقتی در خواب هستید هم احتیاجتان به ادرار کردن متوقف نمی گردد.

علت های زیر می توانند باعث افزایش حجم ادرار شوند:

دیابت نوع اول و دیابت نوع دوم

پلی اوری اغلب یکی از اولین علائم دیابت است. دیابت باعث می گردد قند در جریان خون تان تجمع کند. اگر کلیه ها نتوانند این قند اضافی را فیلتر نمایند، به وسیله ادرار از بدن تان دفع خواهد شد. با حرکت کردن قند و مایعات اضافی به سمت کلیه ها، شما مجبورید بیشتر ادرار کنید. در ضمن هر چه بیشتر ادرار کنید، بیشتر احساس تشنگی خواهید کرد و بیشتر آب خواهید نوشید.

در این بیماری نادر، بدن نمی تواند سطح مایعات خود را کنترل کند. در نتیجه هر چقدر هم که آب بنوشید باز هم بسیار احساس تشنگی خواهید کرد. دیابت بی مزه می تواند به دلیل مسائل کلیوی یا مسئله ای در مغز که در اثر عمل جراحی، تومور، عفونت و یا ضربه به سر ایجاد شده، بروز کند.

مادران باردار نیز می توانند دچار دیابت بی مزه بارداری شوند. این عارضه معمولا بعد از زایمان رفع می گردد.

کلیه هایی که آسیب دیده اند نمی توانند آنطوری که باید، خون را تصفیه نموده و ضایعات را از بدن دفع نمایند. پلی اوری اغلب می تواند از علائم اولیه مشکل در کلیه باشد.

مسائل کبد نیز می تواند بر کلیه ها نیز اثر بگذارد. کبدی که مشکل دارد نمی تواند تصفیه خون و دفع ضایعات را به خوبی انجام بدهد و کبدی که آسیب دیده، از جریان خون به سمت کلیه ها کم می کند، در نتیجه کلیه ها نمی توانند به درستی کار خود را انجام دهند.

سندرم کاشینگ زمانی است که کورتیزول زیادی در بدن وجود دارد. کورتیزول زیاد بر ADH (هورمون آنتی دیورتیک یا ضد ادرار) اثر می گذارد.

کلسیم زیاد در خون می تواند بر سطح هورمون آنتی دیورتیک یا واکنش کلیه ها نسبت به آن اثر بگذارد. هایپرکلسمی می تواند شیوه پردازش ادرار در کلیه ها را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

میان اضطراب و وازوپرسین (vasopressin) ارتباط وجود دارد. وازوپرسین ماده ای است که به کلیه ها یاری می کند آب را باز جذب نموده و در نتیجه منجر به کاهش حجم ادرار می شوند.

بعضی از دارو ها

یک سری از دارو ها می توانند موجب پلی اوری شوند:

مسدود نماینده های کانال کلسیم: این داروها، رگ های خونی را باز می نمایند و می توانند باعث شوند بدن، ادرار بیشتری فراوری کند.

دیورتیک ها (ادرارآور): این دارو ها به شما یاری می نمایند آب و نک را از بدن خارج کنید.

لیتیوم: این دارو برای اختلال دو قطبی بوده و می تواند به کلیه ها آسیب بزند.

SSRIs (مهارنماینده های بازجذب سروتونین): این دسته از دارو ها برا درمان افسردگی به کار می فرایند، اما می توانند جلوی فراوری ADH در بدن را نیز بگیرند.

تتراسایکلین: دمکلوسیکلین، نوعی از این آنتی بیوتیک است که می تواند بر فراوری ADH اثر بگذارد.

مصرف الکل

مصرف الکل مانع فراوری ADH در بدن می گردد.

مصرف کافئین

کافئین باعث می گردد بیشتر ادرار کنید.

چرا حجم ادرارتان زیاد شده است؟

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

اگر فکر می کنید مسئله ای در سلامتی تان دارید که باعث افزایش حجم ادرارتان شده، علائم زیر را مدنظر داشته باشید و در صورت مشاهده آن ها هر چه زودتر به پزشک مراجعه نمایید:

تب

کمر درد

ضعف در پا ها

به طور ناگهانی دچار افزایش ادرار شدن، خصوصا در بچه ها

اختلالات ذهنی و روانی

تعریق شبانه

کاهش وزن

این علائم می توانند نشاندهنده اختلالات نخاعی، دیابت، عفونت های کلیوی یا سرطان باشند. با مشاهده این علائم باید به دنبال درمان باشید. درمان می تواند به شما یاری کند هر چه زودتر علت افزایش ادرارتان را پیدا نموده و سلامتی تان را حفظ کنید. اگر فکر می کنید افزایش ادرارتان به دلیل افزایش مایعات یا مصرف داورست، چند روز حجم ادرار خود را کنترل کنید. اگر بعد چند روز، افزایش ادرارتان همچنان ادامه داشت، به پزشک مراجعه کنید.

تشخیص پلی اوری یا بیش ادراری

پزشک برای تشخیص پلی اوری، چند عامل را آنالیز می کند:

علائم: پزشک از شما در خصوص مقدار مایعاتی که بدن تان می سازد و میزان تشنگی تان سوال می کند.

سابقه: پزشک از شما می پرسد از چه زمانی علائم تان آغاز شده اند و هر گونه درمان پزشکی را که می توانند علت علائم تان باشند آنالیز می کند، مثلا تغذیه با لوله، تزریق مایعات، انسدادی در مجاری ادراری، عمل جراحی، سکته مغزی و یا ترومای سر.

معاینه فیزیکی: پزشک از بابت علائم احتمالی دیابت و یا سایر عوارض جسمی یا روانی که می توانند سبب پلی اوری شوند، شما را معاینه و آنالیز می کند. او دست ها، پا ها و شکم تان را از جهت تورم معاینه می کند. پزشک عواملی را که می توانند سبب دیابت بی مزه شوند نیز آنالیز می کند، مانند سرطان، سندرم شوگرن، دارو های ضد افسردگی و هایپرکلسمی.

آزمایش ادرار: پزشک ممکن است از آزمایش 8، 12، و یا 24 ساعته ادرار یاری بگیرد: ظرف مخصوصی به شما داده می گردد و شما باید طی 24 ساعت ادرار خود را در آن جمع نموده و به آزمایشگاه تحویل دهید. این آزمایش شبیه یک آزمایش تصادفی یا رندوم است، اما جمع آوری ادرار طی یک دور ه طولانی تر از زمان، به پزشک یاری بیشتری در تشخیص عارضه می کند.

آزمایش محرومیت از آب نیز می تواند به پزشک یاری کند متوجه گردد وقتی ADH در سیستم تان وجود دارد، کلیه ها تا چه اندازه خوب کار می کند. در این آزمایش شما تا 8 ساعت یا تا زمانی که 5 درصد از وزن بدن خود را از دست بدهید مایعات مصرف نمی کنید. وزن و غلظت ادرارتان به طور متناوب آزمایش و اندازه گیری می شوند.

آزمایش خون: آزمایش خون برای چک کردن الکترولیت ها، کلسیم و سدیم انجام می گردد.

تست گلوکز: پزشک، قند خون تان را چک می کند تا ببیند دیابت دارید یا نه.

تست عملکرد غده هیپوفیر: غده هیپوفیز، ADH می سازد. اگر این غده مسئله ای داشته باشد، فراوری ADH با اختلال روبرو خواهد شد.

درمان پلی اوری یا بیش ادراری

درمان پلی اوری بستگی به علت آن دارد. مثلا اگر دیابتی داشته باشید که تحت کنترل نیست، احتمالا احتیاج به درمان این عارضه دارید. اگر دارویی که مصرف می کنید سبب افزایش حجم ادرارتان شده، با پزشک تان در خصوص جایگزین کردن این دارو با دارویی دیگر یا تغییر دوز مصرفی تان حرف بزنید.

منبع : برترینها

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "چرا حجم ادرارتان زیاد شده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا حجم ادرارتان زیاد شده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید